Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Tottenhami tregon formë të lartë, e mposht thellë Huddersfieldin
Autori: Lajmi.net Lajme futbolli, Premier League, Sport15:27, 13 April 2019

Tottenham Hotspur ka shënuar fitore të thellë në shtëpi ndaj Huddersfield Town.
Skuadra e trajnerit Mauricio Pochettino ka mposhtur 4:0 Huddersfieldin e Florent Hadërgjonajt, në ndeshjen e vlefshme për javën e 34-të.
Serinë e golave për vendasit e hapi Victor Wanyama, që shënoi gol të bukur në minutën e 24’.
Pjesa e mbetur e ndeshjes i takoi Lucas Moura, që arriti të realizonte tri gola.
Moura në minutën e 27’ shënoi për 2:0, shkruan lajmi.net.
Reprezentuesi brazilian në minutat 87’ dhe 90’ shënoi edhe dy gola të tjerë, për të kompletuar hat-trikun, dhe për të vendosur rezultatin përfundimtar prej 4:0.
Me këtë fitore, Tottenham numëron 67 pikë dhe renditet në vendin e tretë./Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE