Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sfidë e fortë për kreun në Konferencën e Perëndimit, ku 3 ekipe ndahen nga një fitore mes tyre.

Houston mundi 135-103 Clippers jashtë fushe, duke kërkuar kreun. Një ndeshje e dominuar nga ekipi teksan, me të zakonshim Harden që ishte shënuesi më i mirë, autor i 31 pikëve. Ai u mbështet edhe nga Paul me 29 pikë e Capela me 24 pikë e 15 rebound.

Edhe Denver synon kreun në Perëndim, pas fitores 113-85 ndaj San Antonio, me Jokic që realizoi 20 pikë, ndërsa Morris e Beasly nga 19 secili.
Në Lindje, skuadra e Torontos mundi 115-105 Brooklyn, ndeshje ku kanadezët kishin një epërsi të lehtë gjatë gjithë kohës dhe e merituan fitoren.
Fiton edhe ekipi i Boston, që mundi 112-102 Miami, sfidë ku basketbollistët e Celtics vuajtën shumë për të triumfuar. Më i miri në fushë ishte Hayward me 25 pikë.
Fitore në sekondat e fundit për Chicago, që mposhti 115-114 Washington, me 7 lojtarë të Bulls që realizuan mbi 10 pikë.

NBA – Rezultatet e sotme

Detroit – Indiana, 89-108

Orlando – New York, 114-100

Washington – Chicago, 114-115

Atlanta – Philadelphia, 130-122

Brooklyn – Toronto, 105-115

Miami – Boston, 102-112

New Orleans – Charlotte, 109-115

Dallas – Minnesota, 108-110

Denver – San Antonio, 113-85

Phoenix – Utah Jazz, 97-118

Portland – Memphis, 116-89

Clippers – Houston, 103-135

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE