Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sokol Cikalleshi është shprehur tejet i zhgënjyer me disfatën e Shqipërisë ndaj Turqisë me rezultat 2-0.
Në një lidhje direkte për Supersport, Cikalleshi ka deklaruar se ekipi nuk është i bashkuar si më parë.
“Ndjehem shumë keq në radhë të parë që nuk jam në grumbullim, për të dhënë kontributin tim në fushë ose në dhomat e zhveshjes. Më vjen keq, pasi ishte një ndeshje e mirë, ku skuadra u angazhua maksimalisht, por ndeshja u vendos nga episodet, që nuk ishin në favorin tonë”.
“Të luash thjeshtë është e vështirë dhe Turqia këtë bëri. Në e pata paralajmëruar, që ata kanë 4-5 lojtarë që mund të vendosin fatet e këtij takimi. Megjithatë të gjithë çunat dhanë maksimumin, duke krijuar disa raste të rrezikshme, por për fat të keq nuk arritëm t’i konkretizojmë në gol”.
“Këtë nuk di ta them me siguri, por në 2016-ën ne ishim të gjithë bashkë, trajner, lojtarë, federatë, media, publik. Edhe episodet, duke përfshirë edhe atë që ndodhi në Serbi, ishin në favorin tonë. Tani mund të them që skuadra nuk është më aq e bashkuar sa atëherë”, u shpreh Cikalleshi.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE