Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Shtrenjtohet Graniti, lirohet Taulanti
Granit Xhaka dhe Taulant Xhaka janë vëllezër. Por, ata dallojnë shumë në tregun e futbollistëve për nga vlera.
Futbollisti i Arsenalit dhe i Kombëtares së Zvicrës, Graniti, është rreth 20 herë më i shtrenjtë sesa vëllai i tij i cili luan për Kombëtaren e Shqipërisë dhe Baselit
Sipas ueb faqes së specializuar të futbollistëve, “Transfermarkt”, vlera aktuale e kartonit të Taulant Xhakës kushton rreth 2.25 milionë euro.
Ndërsa, kartoni i Xhakës është shumëfish më i shtrenjtë. Mesfushori i Arsenalit vlerësohet me 40 milionë euro.
Kjo është vlera më e lartë që e ka arritur Granit Xhaka ndonjëherë.
Kurse, Taulanit kohëve të fundit ka pësuar rënie të theksueshme. Në vitin 2017 Taulanti kushtonte rreth 3.6 milionë euro dhe e ka pësuar një rënie prej më shumë se një milion.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE