Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Gazeta Express
28 Maj 2019 12:48
Mbrojtësi Berat Gjimshiti i ndihmoi Atalantas ta sigurojë kualifikimin për sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve, megjithatë ai nuk bën pjesë në listën e lojtarëve të ftuar nga Edy Reja për ndeshjet e qershorit.
Në muajin qershor, Shqipëria do t’i zhvillojë dy ndeshje në kuadër të Grupit H të kualifikimeve për Kampionatin Evropian 2020, shkruan Gazeta Express.
Kuqezinjtë së pari do ta vizitojnë Islandën më 8 qershor, ndërsa vetëm tri ditë më vonë do ta presin Moldavinë në shtëpi. Ndeshja e dytë do të zhvillohet në stadiumin “Elbasan Arena” pasi që “Arena Kombëtare” nuk është ende gati.
Edy Reja e zgjodhi për herë të parë ekipin e Kombëtares kuqezi dhe në listën e publikuar sot mungonte Berat Gjimshiti. Trajneri ka sqaruar se mungesa e mbrojtësit 26-vjeçar është për shkak se ai do operohet sot.
“Gjimshiti operohet sot, ndaj nuk e kam grumbulluar në Kombëtare. Ai ka luajtur këto javë se Atalanta kishte mungesa dhe ka sakrifikuar shumë. Më vjen keq, se Gjimshitin e kam marrë unë tek Atalanta dhe këto dy ndeshje nuk do ta kem në dispozicion te Shqipëria”, ka thënë Reja.
Gjimshiti i zhvilloi gjithsej 29 ndeshje për Atalantan këtë sezon, me të cilin arriti deri në finale të Ligës së Kampionëve dhe e siguroi kualifikimin në sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve përmes Serisë A. Përveç kontributit të madh në mbrojtje, Gjimshiti e ka shënuar një gol dhe i ka asistuar dy të tjera gjatë këtij sezoni.
Kjo është hera e parë që Edy Reja do të takohet me skuadrën e Shqipërisë, pasi që ai e mori pozitën e trajnerit vetëm më 17 prill të këtij viti, pas shkarkimit të bashkëkombësit të tij, Christian Panuccit. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE