Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Orlando Magic i’a ka dalë që ta mposhtë Boston Celtics me rezultat të ngushtë 105 – 103. Më meritorët për këtë triumf të Orlandos ishin Aaron Gordon me 28 pikë, 2 asiste e 12 kërcime, i ndjekur nga Terrence Ross që kishte 25 pikë, 2 asiste e 4 kërcime.
Në rradhët e mysafirëve më i miri ishte Irving, i cili kontribuoi me 25 pikë, 6 asiste dhe 5 kërcime i ndjekur nga i riu Jayson Tatum i cili shenoi 16 pikë, 1 asist dhe 6 kërcime.
Ishte pikërisht Kyrie Irving i cili mori vëmendjen e shikuesve pas përfundimit të ndeshjes, i cili ishte i mendimit se përgjegjësinë për ta bërë gjuajtjen e fundit duhet ta kishte marrë dikush tjeter e jo Gordon Hayward.
Kur kishin mbetur vetëm edhe 2.9 sekonda nga fundi, me rezultatin Boston Celtics 103 : 105 Orlando Magic dhe me aksionin e fundit në të mirë të Boston Celtics, topi pasohet tek Hayward i cili dështon të shënoj gjë që ka bërë Kyrie Irving të çartet ndaj shokut të skuadrës./Indeksonline/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE