Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mbrojtësi i Liverpoolit, Virgil van Dijk thotë se nuk e di se si do të arrijë të ndalë Leo Messin, për të cilin thotë se është lojtari më i mirë në botë.

Liverpooli e Barcelona do të takohen në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, me ç’rast do të sjellë edhe përballjen e njërit prej mbrojtësve më në formë aktualisht Van Dijk e pesë herë futbollistit më të mirë në botë, Leo Messi, transmeton Koha.net.

I pyetur se si planifikon ta ndalë Messin mbrojtësi holandez ka thënë se, “nuk e di, do të shohim. Do të jetë një ndeshje shumë e mirë për të gjithë ne. Jemi të lumtur që jemi sërish në gjysmëfinale dhe kjo është e tëra që mund të them”.
Ai insiston se duhet të mbrohen në mënyrë ekipore e kështu ka qenë gjithmonë, raporton Goal.
“Gjithçka ka të bëjë që të mbrohemi së bashku, asnjëherë nuk është për një kundër një, asnjëherë nuk është veçanërisht unë kundër një sulmuesi të caktuar. Gjithmonë është ne kundër të tjerëve dhe mendoj se kjo është mënyra më e mirë me të cilën ne mund të mbrohemi mirë. Do të jetë shumë e vështirë dhe mendoj se ai është lojtari më i mirë në botë por do të shohim”, është shprehur Van Dijk.
Holandezi gjithashtu është shprehur i lumtur që do të përballet me Barcelonën, dhe kjo sipas tij është më e rëndësishmja.

© KOHA

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE