Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Anthony Joshua pritet t’i fitojë 20 milionë euro nga debutimi i tij në SHBA, pasi do të përballet me Andy Ruizin, e që do ta dërgojë në 75 milionë fitimin nga pesë ndeshjet e fundit.
Kampioni i peshave të rënda filloi të fitonte shuma të majme qëkur kaloi në ring të arenave të mëdha, ndërsa shuma e fundit që kishte fituar ishte 18 milionë euro, gjersa e kishte mposhtur Alexander Povetkin në shtator të vitit të kaluar në Webley Stadium.
Joshua do ta fitojë shumën e parave falë marrëveshje me kompaninë televizive DAZN dhe Sky Sports, ndërsa të ardhurat e tjera nga përballja që do ta zhvillojë në Madison Square Garden.
Pamje nga konferenca e fundit (Foto: Sarah Stier/Getty Images/Guliver)
Shuma e parë e madhe që e fitoi boksieri britanik ishte 12 milionë euro, atëherë kur e mposhti Wladimir Klitschkon në një shikueshmëri prej 90 mijë tifozëve në prill të vitit 2017.
Joshua fitoi më pas 14 milionë euro kur e mposhti Carlos Tajam në Cardiff Principality Stadium, e që vazhdoi në 16 milionë pas përballjes me Joseph Parker në mars të vitit 2018.
Kampioni i boksit është njëri ndër sportistët më të paguar në Britaninë e Madhe, por që kishte filluar në boksin profesionist me 17 mijë funte (19 mijë euro) kundër Emanuele Leo në O2 Arsena në tetor të vitit 2013. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE