Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Shkëmbime të grushtave janë parë si rrallë herë në NBA të epokës moderne në sfidën Toronto Raptors – Cleveland Cavaliers.
Ndeshja ku kishte tensione pasi Clevelandi po e dominonte Toronton që lufton për pozitat e para, nxiti edhe përplasje.
Një duel mes spanjollit të natyralizuar, Serbe Ibaka dhe amerikanit Marquese Chriss bëri që ata të përplasen fizikisht.
Ishte Ibaka ai që e sulmoi lojtarin kundërshtar me disa grushta për të marrë më pas një grusht nga Chriss. I gjithë konfrontimi fizik përfundoi shumë shpejt.l
Replay Review (Game Crew): player altercation in Q3 of #TORatCLE. Ruling: Technical fouls assessed to Ibaka and Chriss for fighting, both players ejected.
Tashmë NBA ka konfirmuar suspendimet për dy lojtarët, ku Ibaka do të mungojë tri ndeshje, kurse Chriss për një ndeshje.
Toronto Raptors tashmë ka siguruar vend në playoff, por po lufton për pozitën e parë, në mënyrë që të ketë përparësinë e terrenit vendas në rast të një përballje të mundshme në finale të konferencës lindoren ndaj Bucks. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE