Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Portieri spanjoll është në rrugë për t’u bërë lojtari më i paguar në Premierligë, duke kaluar Alexis Sanchezin dhe Mesut Ozilin.
Portieri i Manchester Unitedit, David De Gea, mund të bëhet futbollisti më i paguar në Premierligë, pasi Djajtë e kuq janë duke bërë përpjekje ta bindin të nënshkruajë kontratë të re, sipas Mirror, përcjell Gazeta Express.
Spanjollit i mbaron kontrata aktuale me klubin vitin e ardhshëm, prandaj Unitedi dëshiron të sigurohet se ai do t’ua përkushtojë atyre të ardhmen e tij.
Prandaj, Unitedi është i gatshëm ta bëjë atë lojtarin më të paguar në futbollin anglez me pagë javorë prej 365 mijë funte, para bashkëlojtarit të tij Alexis Sanchez dhe Mesut Ozilit të Arsenalit. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE