Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Dje u raportua se Liverpooli mund ta shesë Xherdan Shaqirin gjatë afatit kalimtar të verës. Shumë tifozë të Liverpoolit besojnë se një gjë e tillë nuk duhet të ndodhë pasi që besojnë se 27-vjeçari ende mund t’i ndihmojë skuadrës së Jurgen Kloppit.
Gazeta angleze, Metro, raportoi dje se Liverpooli mund ta largojë Xherdan Shaqirin këtë verë, pasi që skautët e klubit janë duke e mbikëqyrur situatën e yllit të Valencias, Samuel Chukwueze, si zëvendësues të mundshëm të Shaqirit, transmeton Gazeta Express.
Shaqiri iu bashkua Liverpoolit nga Stoke City gjatë afatit kalimtar të verës së vitit të kaluar dhe shumë tifozë besojnë se përfaqësuesit të Zvicrës duhet t’i jepet më shumë kohë për ta dëshmuar veten në këtë skuadër.
“Pak e çmendur që ne duhet ta shesim Shaqirin për ta financuar një transferim tjetër, apo jo? Klubi është në pozitën më të mirë që ka qenë që një kohë të gjatë. Nuk duhet të jemi ende të varur nga shitjet për të blerë lojtarë të tjerë, veçanërisht kur kemi arritur në dy finale të Ligës së Kampionëve radhazi”, shkruan @mightyreds88.
Club is in the best position its been in a long time. Shouldn’t still be relying on sales to fund new deals, especially given we’ve now been in 2 CL finals on the bounce.
Përderisa Liverpooli nuk besohet është duke e kërkuar me ngulm një klub të ri për Shaqirin, ata janë të gatshëm ta shesin atë nëse ndonjë klub bën ofertë mjaftueshëm të mirë.
27-vjeçari i ka shënuar gjashtë gola dhe i ka asistuar pesë të tjera në 30 ndeshjet që i ka zhvilluar në të gjitha garat me Liverpoolit. Për këtë arsye, drejtuesit e klubit anglez e duan dikë që u bën më shumë presion lojtarëve në formacionin e parë.
Ylli i ri i talentuar i Villarrealit, Chukwueze, e ka kapur vëmendjen e tyre si një opsion i mirë. Përkundër që është vetëm 20-vjeçar, skautët e Liverpoolit besojnë se ai ka mjaftueshëm potencial për ta dëshmuar veten në “Anfield”.
Nigeriani i shënoi pesë gola në 19 paraqitje në La Liga këtë sezon, ndërsa ka qenë mjaft mbresëlënës edhe në Ligën e Evropës me Villarrealin. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE