Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Thomas mund ta vazhdojë karrierën në Serie A te Interi.
Talenti i Atletico Madrid, Thomas Partey, ka dhënë sinjale se klienti i tij mund të jetë rrugës për t’iu bashkuar Interit në afatin kalimtar të verës.
Mesfushori është lidhur me një largim të mundshëm nga La Liga për muaj me radhë dhe tani agjenti i lojtarit ka konfirmuar se ai mund t’i bashkohet Interit sezonin tjetër.
“Mund të them se nuk kam biseduar me askënd, edhe nëse Interi është top klub”, tha agjenti, Daniel Jimenez.
“Ai ka klauzolë 50 milionë euro, e lirë për një lojtar si Thomas. Do të presim deri në fund të sezonit dhe më pas do të shohim”.
25-vjeçari ka shënuar tre gola dhe ka dhuruar katër asiste në 31 ndeshje në La Liga këtë edicion, por ka startuar vetëm në 21 prej tyre. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE