Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mbrojtësi i Real Madrid, Raphael Varane, ka folur për të ardhmen e tij dhe sezonin negativ të skuadrës në një intervistë të dhënë për “Marca”.
PA CR7 – “Nëse mendonim se do të fitonim pa CR7? Sigurisht. E kemi nisur mirë sezonin, madje kemi luajtur më mirë se të kaluarin, por rezultatet kanë munguar. Jeta është një ekuilibër dhe ndonjëherë gjërat shkojnë keq”.
DËSHTIM – Ky sezon ka parë Real-in të bjerë në La Liga, Kupën e Mbretit dhe Champions League. “Këtë vit kemi kaluar momente shumë të vështira dhe as unë nuk kam dhënë maksimumin, por në sezonin e ardhshëm do të shihni Varane-n më të mirë”.
Më pas, kampioni botë ka folur edhe për momentin më të keq sezonit: “Java e Barcelona-s dhe Ajax-it ka qenë më e keqja e karrierës sonë. E pranoj se kemi folur gjatë për këtë”.

(Kosova Sot Online)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE