Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Luhet derbi i Manchesterit, United-City. Një 90-minutësh plot antagonizëm e spektakolar dhe i një rëndësie të veçantë për garën e titullit. Një derbi “i nxehtë”, që konsiderohet pengesa e fundit për Citizens drejt konfirmimit kampionë të Premier League-s, pasi në tri javët e fundit kundërshtarët janë të një niveli modest.
“Djajtë e Kuq”, pas eliminimit nga Barcelona në Champions dhe humbjes turpëruese ndaj Evertonit në transfertë, janë të dënuar të kërkojnë me çdo kusht triumfin ndaj rivalëve ndërqytetas për të shpresuar te pjesëmarrja në Champions sezonin e ardhshëm.
Me sy e veshë te ky derbi do të jetë edhe Liverpooli, që shpreson te një rezultat pozitiv i Manchester United, edhe pse “The Reds” ndoshta nuk janë aq optimistë, nisur nga deklaratat e trajnerit Jurgen Klopp, i cili u shpreh se “Djajtë e Kuq” po përjetojnë ditë të vështira. Ndërsa mbrojtësi Virgil van Dijk theksoi se Manchester United duhet t’i bëjë nder vetes dhe jo Liverpoolit.
Te Citizens mund të ndihen disi nën presion për shkak të eliminimit nga Championsi. Titulli i Premier League-s është trofeu i rëndësishëm që do të përmbyllte me sukses një sezon që nuk i përmbushi të gjitha pritshmëritë. Janë rreth 600 milionë euro të shpenzuara në 3 vite nga Guardiola për të fituar titullin në Premier League.
Morali në të dy klubet nuk është i njëjtë. Solskjaer, fill pas disfatës ndaj Evertonit, paralajmëroi se ai do të jetë një trajner i suksesshëm tek United, por shumë lojtarë do të largohen dhe nuk do ta kenë më këtë mundësi, duke paralajmëruar revolucion në merkaton e verës.
Ky derbi numër 178 i Manchesterit i gjen “Djajtë e Kuq” me shifra negative: 48 gola të pësuar përgjatë kampionatit. Në 43 përballje në kampionat numërohen 14 fitore për City-n, 21 për United, ndërsa 8 përballje kanë përfunduar pa fitues. /Supersport/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE