Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Braziliani Malcom ishte prej lojtarëve që la përshtypjet më të mira në ‘El Clasicon’ e fundit.
Në mungesë të Lionel Messi dhe Ousmane Dembele, ishte Malcom ai që iu bashkua Coutinhos dhe Suarezit në fazën e sulmit.
Anësori i katalanëve e realizoi golin e vetëm në këtë takim për Barcelonën, duke vazhduar serinë e tij të mirë në debutime.
‘Mundo Deportivo’ shkruan se Malcom ka shkëlqyer në të gjitha debutimet e tij me Barcën.
Ai ka shënuar gol në ‘Clasicon’ e parë, në paraqitjen e parë të tij në ‘Camp Nou’ kundër Boca Juniors dhe në ndeshjen e parë në Ligën e Kampionëve, kundër Inter.
Malcom nuk ka pasur kohën e tij më të mirë në Barcelonë, megjithatë ai po luan mirë kur po i jepet mundësia nga Valverde.
Ndoshta pas ndeshjes kundër Real Madrid, Valverde do të konsideroj aktivizimin më të madh të brazilianit.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE