Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Dy fitore të skuadrave mysafire në dy ndeshje të zhvilluara mbrëmë në NBA.
Toronto Raptors triumfuan 101-96 ndaj Philadelphia 76ers, pas një paraqitjeje fantastike të Kawhi Leonard, që e mbylli takimin me 39 pikë dhe 14 kërcime, duke e barazuar serinë në 2-2.
Dhanë kontribut të çmuar për ekipin kanadez edhe Marc Gasol me 16 pikë e Kyle Lowry me 14 pikë, ndërsa në radhët e skuadrës së drejtuar nga Brett Brown Jimmy Butler ishte më i miri me 29 pikë e 11 kërcime, ndërsa dyshja Joel Embiid-Ben Simmons pati një mbrëmje zhgënjyese.
Një seri e mrekullueshme është edhe ajo mes Portland Trail Blazers dhe Denver Nuggets, me skuadrën në Kolorado që mori një fitore të madhe me rezultatin 116-112, duke barazuar serinë në 2-2.
I jashtëzakonshëm Jamal Murray me 34 pikë, ndërsa Nikola Jokiq realizoi triple-double, 21 pikë, 11 asistime e 12 kërcime.
Nuk mjaftoi për Blazers forma e mirë e treguar nga dyshja C.J. McCollum-Damian Lillard me 57 pikë në total (29 dhe 28 pikë).

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE