Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Daniele De Rossi i ka ftuar në darkë bashkëlojtarët e tij, për herë të fundit si futbollist i Romës.
Para se të zhvillojë ndeshjen lamtumirëse, mesfushori italian ka mbajtur fjalim si kapiten i Romës në orët e fundit si futbollist i kësaj skuadre.
Ndër të tjera, De Rossi iu ka konfirmuar shokëve të skuadrës së po kalon në një situatë të vështirë dhe ndihet i tradhëtuar nga Roma.
Ai ka kërkuar qetësi para ndeshjes së fundit. Sipas De Rossi, ai po e la fanelën që e ndien si lëkurë të dytë të tij.
Gjatë sesioneve të fundit të trajnimit, shokët përpiqen të bëjnë shaka për të lehtësuar tensionin, por është perceptuar se Daniele nuk po buzëqeshë farë.
Daniele gjithashtu bëri disa referenca për të ardhmen e tij. De Rossi iu ka thënë shokëve së do të donte të vazhdonte të luante diku, por momentalisht nuk ka asnjë ofertë të vetme.
Ylli italian poashtu ka konfirmuar se për të hequr nervozën e stresin e kohëve të fundit, menjëherë këtë të hënë do të niset për pushime me familje në Maldive.
Rikthimi i tij në Itali do të ndodhë në fund të qershorit, ku pritet të marrë vendimin final për të ardhmen./Indeksonline/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE