Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ishte mjaftueshëm befasi që Jose Mourinho donte të shiste Anthony Martialin. Por befasi edhe më e madhe ishte se asnjë klub nuk tregonte interesim për të shfrytëzuar këtë gabim të trajnerit portugez.
Mourinho më nuk është trajner te Manchester Unitedi dhe është ringjallja e talenteve si Martial që dëshmojnë arsyen e largimit të tij.
Në fakt nuk ka asnjë lojtar te Manchester Unitedi që nuk është përmirësuar që nga largimi i Mourinhos.
Martial ka treguar këtë javë se bën shaka edhe me trajnerin Ole Gunnar Solskjaer në stërvitje, nëse një gjë e tillë është ndonjë lajm, shkruan “Daily Mail”, transmeton “Koha Ditore”. Por duke e marrë parasysh atmosferën që mbizotëronte në klub më herët me Mourinhon, qartë se është.
Solskjaer, thotë Martial, qesh se sa shumë raste humb ai në stërvitje, porse në lojë i duhet vetëm një rast për të shënuar.
Goli i tij i së shtunës madje nuk ishte as gjysmë rast. Kur ai mori topin, dhjetë metra brenda gjysmë-fushës së vet, mundësia më e mirë e tij ishte të largonte topin anash, aq pak kishte mundësi.
Rruga e vetme drejt portës ishte një vrapim 50 metra, duke depërtuar mes mbrojtjes së Fulhamit. Në fund këtë rrugë e ndoqi Martial.
Martial prapë u desh të realizonte dhe Solskjaer nuk do të qeshte edhe po të humbiste atë rast. Ishte Martiali klasik, duke hapur trupin dhe duke realizuar me stil si Thierry Henry dikur. Për që ishte në pozitë për të bërë këtë, ishte falë instruksioneve të Solskjaerit që të mos shqetësohet për detyra defensive. Nën drejtimin e Mourinhos, ai duhej të merrte topin nga krahu i majtë i mbrojtjes.
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE