Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Qendërmbrojtësi i Liverpoolit, Virgil Van Dijk, është duke kaluar një stinor fantastik dhe po konsiderohet si mbrojtësi më i mirë momental në botë.
Liverpooli do të takohet sonte me Manchester Cityn, dhe sulmuesit e Pep Guardiolës do ta kenë problem që ta driblojnë holandezin, ngaqë, sipas një tifozi në sajtin Reddit, askush nuk ka arritur ta driblojë Van Dijkun në këtë stinor, transmeton Gazeta Express.
Në sulmin e Cityt, Leroy Sane ka 2.1 driblime për ndeshje, Raheem Sterling 2.3 dhe Sergio Aguero 1.4 driblime për ndeshje.
Nëse 27-vjeçari vazhdon edhe sonte me paraqitjet e tij të shkëlqyera, atëherë pritet të jetë një natë e gjatë për kampionët e Premierligës, të cilët kanë shtatë pikë më pak se Liverpooli. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE