Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Skuadra e Inter nuk e ka ndërmend të ndalet me përforcimet para sezonit të ardhshëm.
‘Zi kaltrit’ e filluan nga stoli, duke emëruar trajner Antonio Conten, pas një sezoni jo mirë të interpretuar nga Luciano Spalletti.
Së fundmi nga Italia raportohet se skuadra italiane ka arritur marrëveshje edhe me sulmuesin boshnjak Edin Dzeko, për 13.5 milionë euro.
Por, lëvizjet e Inter nuk mbarojnë me kaq. Duket se skuadra e Contes ka nevojë të përforcohet edhe me një mbrojtës krahu.
Sipas ‘La Gazzetta dello Sport’, ‘Nerazzuri’ kanë kontaktuar me Matteo Darmian, i cili aktualisht luan me Manchester United, transmeton lajmi.net.
29 vjeçari nuk ka gëzuar hapësirat e tij tek Man United këtë sezon dhe mund të largohet gjatë verës, me Serie A si potencial për destinacionin tjetër.
Lojtari ka luajtur edhe më herët nën urdhrat e Contes, kur trajneri ishte selektori i kombëtares së Italisë. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE