Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Cristiano Ronaldo dhe Frenkie de Jong i dominuan ballinat pas barazimit mes Ajaxit dhe Juventusit në Ligën e Kampionëve të mërkurën.
Ronaldo, i cili u rikthye në formacionin e Juves pasi kishte munguar në katër ndeshjet e fundit, shënoi golin e Juventusit.
Harkimi tejet preciz i Joao Cancelos e gjeti Ronaldon në zonë, i cili shënoi me një goditje të fortë me kokë në fund të pjesë së parë.
Juve shkoi në pushim mes pjesëve me epërsi prej një goli, por vetëm 30 sekonda brenda pjesës së ditë, David Neres e barazoi ndeshjen për vendasit.
Ajaxi e meritoi këtë gol, pasi e dominoi takimin kryesisht falë tashmë lojtarit të Barcelonës, Frenkie de Jong, i cili bëri një paraqitje brilante në mesfushë.
De Jong do të luajë për Barçën nga sezoni i ardhshëm, pasi në janar e zyrtarizoi kalimin te klubi katalonas, pas marrëveshjes mes klubeve në vlerë 75 milionë funte për të.
Mesfusha e Juves nuk ia doli ta ndalë De Jongun për shkak të lëvizjeve dhe kreativitetit të tij të lartë, që në një moment e zemëroi Cristiano Ronaldon.
Siç shihet në videon e mëposhtme, 21-vjeçari ia del të gjejë hapësirë në fushë dhe ta pranojë topin, Ronaldo iu bën thirrje bashkëlojtarëve të bëjnë presion.
Por ata nuk e bëjnë, dhe si pasojë portugezi tërbohet duke i çuar duart lart në shenj zemërimi, me de Jong bën një pasim tjetër fantastik përpara.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE