Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Djelmosha e Ernesto Valverdes janë në finalen e Kupës së Mbretit, dy fitore larg triumfit në La Liga dhe në gjysmëfinale të Ligës së Kmapionëve ku do të përballen me Liverpoolin.
Pavarësisht se ka një ngurrimi brenda klubit dhe nuk duan të flasin për triumfin e trefishtë, të besuarit e Ernesto Valverdes janë vetëm gjashtë hapa larg.
Triumfi në Ligën e Kampionëve, kampionat dhe Kupë u arrit së pari nën drejtimin e Pep Guardiolës në sezonin 2008/09.
Ajo u përsërit me Luis Enriquen në sezonit 2014/15.
Barcës i duhet vetëm edhe gjashtë pikë për të qenë kampion në La Liga matematikisht.
Ndeshja e radhës është ndaj Alavés, ndërsa Atletico luan me Valencian.
Pas saj në shtëpi gjatë fundjavës kur mund të festohet edhe titulli, Barcelona e pret Levanten.
Trofeu tjetër që është rrugës është Kupa e Mbretit.
Barça mund ta marr titullin e tyre të pestë me radhë më 25 maj, ku përballen me Valencian në stadiumin e Betisit, Benito Villamarín.
Nga Kupa e kanë eliminuar Real Madridin me dy ndeshje.
Liga e Kampionëve nuk ka qenë kurrë më afër për Barcelonën në vitet e fundit.
Në gjysmëfinale kanë përballë Liverpoolin që ishte finalist sezonin e shkuar, ndërsa nëse e kalojnë përballen me fituesin Tottenahm- Ajax.
Finalja zhvillohet më 1 qershor në Madrid. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE