Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ish-lojtari ka një këshillë për Chelsean rreth Eden Hazard
Autori: Lajmi.net Merkato, Premier League, Sport10:38, 1 April 2019

Tashmë është bërë e ditur se Eden Hazard e dëshiron largimin nga Chelsea.
Eden Hazard po e dëshiron transferimin te Real Madrid, gjersa Chelsea po e refuzon shitjen e tij.
Ish-mbrojtësi i Bluve, Mario Melchiot, ka thënë skuadra londineze duhet të ulet të bisedojë me belgun për kontratën e re, pasi ai mund të largohet edhe si transferim i lirë.
“Chelsea duhet të nxitojë dhe të ulet të bisedojë me Eden Hazard për kontratën e re”, tha ai, përcjell lajmi.net.
“Ata nuk kanë çfarë të humbin, andaj duhet të bëjnë gjithçka për ta ndaluar atë që të mos largohet, ndryshe ai mund të shkojë si lojtar i lirë.”, ka shtuar më tej Melchiot. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE