Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Miralem Pjanic ishte një nga individët më të mirë në ekipin e Robert Prosineckit.
Megjithëse ishte në avantazh prej një goli, Italia arriti të përmbys rezultatin dhe në fund të shënojë fitore 2-1.
Takimi u zhvillua në stadiumin e Juventusit, aty ku luan në tri sezonet e fundit edhe mesfushori boshnjak.
Sidoqoftë, në javët e fundit është spekuluar se lojtari mund të largohet prej kampionit italianit drejt Real Madridit, të cilën gjë e mohoi futbollisti.
“Unë jam shumë i qetë. Kam një kontratë katër vjeçare. Klubi është serioz dhe ende mund të japë shumë. Kam marrëdhënie të mirë me tifozët dhe klubin, i cili është i madh”, tha 29-vjerçari.
Ndryshe, Pjanic ka arritur te bardhezinjtë në verën e vitit 2016 nga Roma, dhe që atëherë ka regjistruar 135 paraqitje, ku ka shënuar 19 gola dhe ka pasur 36 asistime. Ai ka fituar radhazi tre tituj të kampionit të Italisë. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE