Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Reali ka nevojë për një mesfushor dhe me Zinedine Zidanen që dëshiron të sjellë bashkëkombasin e tij në ‘Santiago Bernabeu’, klubi e përkrah atë, pavarësisht nga dyshimet e tyre fillestare.

Marca ka mësuar se klubi ka pranuar kërkesën e trajnerit dhe ata do të bëjnë gjithçka për ta marrë Pogban nga ‘Old Trafford’ këtë verëm, transmeton lajmi.net.
Los Blancos janë të lumtur që t’i japin Zidane atë çfarë dëshiron, por nënshkrimi i mesfushorit nuk do të jetë i lehtë.
Manchester United nuk do të lejojë që ai të largohet për asgjë nën 150 milionë euro, që është një shifër që Reali e sheh si të tepruar dhe, siç qëndrojnë gjërat, akordi nuk mund të arrihet.
Christian Eriksen dhe Donny van de Beek u paraqitën si alternativa, por trajneri francez ishte i qartë në shpjegimin se ai dëshiron vetëm 26-vjeçarin dhe asnjë tjetër nuk do i mjaftonte. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE