Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Manchester Unitedi ka vendosur t’i ndëshkojë futbollistët e vet duke ua ulur pagat deri në 25 për qind nga sezoni i ardhshëm, pas dështimit për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve.
Politika e Unitedit për disa sezone ka qenë t’i shpërblejë lojtarët me bonuse nëse ata i ndihmojnë klubit ta mbyllë sezonin në top katërshe në Premierligë, edhe pse proporcioni i saktë i pagës dallon varësisht nga kushtet e kontratës të secilit lojtar, sipas Sky Sports, përcjell Gazeta Express.
Barazimi e së dielës 1:1 me Huddersfield Town nënkupton se për Unitedin është e pamundur të kualifikohet në sezonin e ardhshëm të Ligës së Kampionëve dhe Sky Sports mëson se bonuse të tilla nuk vlejnë për kualifikim në Ligën e Evropës.
Kjo politikë nuk vlen për secilin pjesëtarë të skuadrës së Unitedit, sepse kjo klauzolë nuk ka qenë pjesë e kontratave të vjetra.
Përkundër kësaj, Sky Sports mëson se shumica e 25 futbollistëve të Unitedit do ta pësojnë nga ky vendim. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE