Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

N’Golo Kante mund të luajë në finale e Ligës së Evropës ndaj Arsenalit që zhvillohet nesër (29 maj) në Baku.
Mesfushori i Chelseas kishte pësuar lëndim të shtunën e kaluar dhe dukej se do të humbiste finalen, mirëpo tani gjërat kanë ndryshuar.
Por, sipas Evening Standard, skanimet që janë bërë , tregojnë se lëndimi nuk duket edhe aq i rëndë se sa dukej në fillim, duke bërë të ditur se francezi mund të luajë në finalen e Ligës së Evropës.
Mesfushori francez ka udhëtuar me pjesën tjetër të skuadrës në Azerbajxhan, ndërsa nuk dihet nëse do të luajë nga fillimi apo të hyj në pjesën e dytë.
Chelsea do t’i ketë disa mungesa të tjera si Callum Hudson-Odoi, Ruben Loftus-Cheek dhe Antonio Rudiger, që janë një ndër lojtarët kyç të të kaltërve.
Skuadra londineze pritet që në finale ndaj Arsenalit të startojë me mesfushorët si Ross Barkley, Jorginh dhe Mateo Kovacic, ndërsa me shumë gjasë pritet të N’Golo Kante dhe Ethan Ampadu të qëndrojnë në stol. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE