Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Matteo Politano duket se do të vazhdojë të mbetet pjesë e Interit.
Sulmuesi i talentuar italian iu bashkua klubit zi kaltër në verën e vitit 2018 si huazim nga Sassuolo.
Për ta marrë në huazim Politanon nga klubi gjelbër e zi, Interi ka paguar 4,5 milionë euro.
Por drejtuesit zi kaltër kanë vendosur për blerjen përfundimtare të sulmuesit.
Mediat italiane kanë raportuar se Inter është gati t’i paguajë edhe 20 milionë euro të tjera për blerjen përfundimtare të Politanos.
25-vjeçari ka qenë ndër lojtarët e preferuar të trajnerit Luciano Spalletti duke luajtur shumicën e ndeshjeve si titullar.
Reprezentuesi italian është paraqitur në 27 ndeshje në të gjitha garat për Interin duke shënuar dy gola dhe duke dhuruar katër asistime.
Politano pritet të nënshkruajë kontratë afatgjate me klubin zi kaltër deri në vitin 2024. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE