Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Metta World Peace nuk ka folur me Ben Wallacen që nga rrahja në vitin 2004. World Peace e përshkruan atë si “më të mirë se Game of Thrones”, ndonëse ai është miqësor me një nga nxitësit kyç të asaj rrahjeje.
Ishte një moment themelor për NBA-në, një rrahje mes lojtarëve dhe tifozëve pranë fundit të ndeshjes ndërmjet Indiana Pacersit dhe Detroit Pistonsit. World Peace, atëbotë i njohur si Ron Artest, pengoi Wallacen që ishte në depërtim.
Më pas Wallace e shtyu atë dhe një tifoz hodhi një pije në drejtim të Artestit. Më pas u bë kaos. Shëmtia e saj kishte dëmtuar imazhin e ligës me vite. “Cilat janë rregullat e jetës?”, pyet World Peace 39-vjeçar, së fundi në një dokumentar për jetën e tij, shkruan sot Koha Ditore.
Nëse kishte të drejtë apo jo që të shkonte në tribuna për t’u përleshur me tifozin që hodhi pijen, ai shtoi: “Njerëzit duhet të japin opinionet e tyre për zënkën dhe është më së miri kur të tjerët të thonë se ke qenë gabim”. Por mos e pyesni atë se çfarë kanë thënë njerëzit e tjerë për dokumentarin “Stuhia e Qetë: Storia e Ron Artestit” që do të shfaqet së shpejti.

World Peace ende nuk e ka parë atë. Këto ditë, ai është i hapur për të diskutuar për të kaluarën e tij dhe për çdo gjë tjetër. Ai jep përgjigje shumë të menduara, por në momentin kur përfundon me përgjigje, të bënë të harrosh atë që ke pyetur. Ai thotë çfarë të dojë dhe kur të dojë.

World Peace ka vazhduar me aktin e dytë, një që përfshin titullin kampion të NBAsë, aspiratën për t’u bërë trajner dhe punën me një grup investues që mbikëqyrë qindra miliona dollarë.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE