Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mediat spanjolle kanë spekuluar sot se Adnan Januza është rrugës për t’u transferuar në një skuadër të madhe gjatë kësaj vere
Adnan Januzaj është përsëri në treg dhe shumë shpejt mund të transferohet në një skuadër të madhe, ka shkruar e përditshmja spanjolle “El Mundo Deportivo”.
Sipas kësaj media, belgu me origjinë nga Kosova është duke u kërkuar nga shumë skuadra të mëdha.
Ndër më të interesuarit për sulmuesin anësor është skuadra italiane Milan, por për shërbimet e Januzajt janë të interesuar edhe holandezët e Ajax, spanjolët e Sevilla dhe se fundmi në garë për Adnanin është hyrë edhe PSG.
Sipas medias, Januza ia ka bërë të ditur drejtuesve të klubit se dëshiron të largohet nga Real Sociedad.
El Mundo po ashtu shkruan se kjo lëvizje drejt kampionit francez lidhet ngushtë me largimin e Julian Draxler, i cili dëshiron të largohet nga PSG për shkak të minutave të pakta që ka me këtë skuadër. /GazetaExpress/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE