Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Paris Saint-Germaini e ka konfirmuar se Neymari do ta vazhdojë procesin e rikuperimit nga lëndimi i shputës së këmbës në Brazil. Por, ai do të jetë nën mbikëqyrje të vazhdueshme nga stafi mjekësor i klubit francez.
Sulmuesi pritet të mungojë edhe në ndeshjet e shtatë javëve të ardhshme për shkak të lëndimit që e pësoi në ndeshjen e PSG-së kundër Strasbourgut, më 23 janar, në Kupën e Francës, transmeton Gazeta Express.

Në mungesë të tij, kampioni francez i ka fituar të gjitha ndeshjet, me përjashtim të ndeshjes së fundit në Ligue 1. Kylian Mbappe e ka drejtuar vijën e sulmit dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë punë deri sa të kthehen Neymari dhe Edinson Cavani.
“Neymar Jr do ta vazhdojë trajtimit e tij në Brazil, nën mbikëqyrjen e departamentit mjekësor të Paris Saint-Germainit. Si pjesë e trajtimit të lëndimit në shputën e këmbës së djathtë, PSG-ja ka vendosur ta dërgojë Neymarin në Brazil për dhjetë ditë”, shkruhet në njoftimin e lëshuar nga kampioni në fuqi i Ligue 1.
“Braziliani do të udhëtojë për në Brazil këtë të enjte, bashkë me stafin mjekësor të klubit. Ai do ta vazhdojë trajtimin mjekësor që e kishte nisur në Paris e në Barcelonë, në fund të janarit”.
Neymari i kishte shënuar 13 gola në 13 ndeshje të Ligue para se ta pësonte këtë lëndim, që është i ngjashëm me lëndimin që e kishte marrë sezonin e kaluar. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE