Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Novak Djokovic kualifikohet për në raundin e tretë të Australian Open. Numri 1 i renditjes ATP, eliminoi francezin Jo Wilfried Tsonga me rezultatin 3-0 pas 2 orë e 4 minuta lojë. Djokovic ishte superior ndaj rivalit të tij në këtë përballje dhe i fitoi setet e sfidës 6-3;7-5;6-4.
Stanislav Wawrinka i tha lamtumirën Australian Open që në raundin e dytë të tij. Tenisti zviceran u eliminua nga kanadezi Milos Raonic që e fitoi këtë ndeshje me rezultatin 3-1.
Wawrinka e nisi mjaft mirë këtë ndeshje teksa e fitoi setin e parë me tie break 7-6. Edhe 3 setet në vijim u zgjidhën nga tiebreaku dhe ai që i fitoi ata ishte pikërisht Raonic.
Në kampin e femrave, Serena Williams kaloi me shumë lehtësi në raundin e tretë në Australian Open pasi mundi Eugenie Bouchard me rezultatin 2-0. Amerikania nuk e vuri në dyshim në asnjë moment fitoren dhe e mbyllu sfidën me kanadezen brenda 1 ore e 10 minutave duke i fituar setet 6-2;6-2.
Ndryshe ndodhi me Simona Halep që vuajti shumë përballë amerikanes Kenin që e mundi 2-1. rumunia, numri 1 i botës fitoi setin e parë 6-3, por humbi të dytin pas tie break-ut 6-7. në setin final Halep arriti të bëjë më mirë.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE