Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Për të gjithë ata që kanë filluar ta praktikojnë sportin e boksit, por që ende nuk e kanë krijuar përvojën e duhur, këto pesë këshilla mund të ju ndihmojnë për t’u ngritur në nivel më të lartë.
Gjeje qëndrimin e duhur
Nëse je djathtak, këmba dhe krahu i majtë duhet të qëndrojnë më përpara dhe anasjelltas. Gjeje baraspeshën për të lëvizur përpara dhe prapa si dhe djathtas e majtas pa i bërë këmbët kryq.
Krijo mbrojtje të mire
Mbaji dy duart rreth kokës, por lejo hapësirë mes duarve që ta shohësh mjaftueshëm kundërshtarin. Mbaje mjekrën më poshtë dhe ktheji duart në pozitën e mëparshme pasi të bësh goditje.
Bëj ushtrime fizike
Ushtrimet fizike janë shumë të rëndësishme në boks. Përpos ushtrimeve në ring, duhet të ecni dhe të vraponi. Një boksier duhet të jetë në gjendje të vrapojë pesë kilometra me një shpejtësi mesatare. Me kalimin e kohës, zgjateni intensitetin dhe gjatësinë e vrapimit.
Qëndro i relaksuar dhe vigjilent
Boksieri duhet të qëndrojë i relaksuar kur është në presion dhe në të njëjtën kohë të jetë shumë i përqendruar. Lëvizjet e forta nëpër ring harxhojnë shumë energji, prandaj duhet të fokusoheni më tepër në saktësi.
Lëvize kokën vazhdimisht
Lëvizja e kokës është pjesë e rëndësishme në sportin e boksit. Ju mjafton lëvizja për pesë centimetra për t’i shpëtuar goditjes së kundërshtarit, shkruan “The Guardian”.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE