Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Skuadra kampione e NBA ka arritur të marrë një fitore shumë të rëndësishme në fushën e Toronto Raptors.

Ndeshja e dytë e finales së madhe të NBA, shkon në favor të Golden State Warriors të cilët arritën të triumfonin 109-104, për të barazuar serinë në 1-1.
Skuadra e drejtuar nga Steve Kerr ia doli përballë kampionëve të Lindjes edhe pa Kevin Durant, që vazhdon të jetë i lënduar, por ajo që shqetëson më shumë është edhe lëndimi i Klay Thompson.
Raptors e nisën mirë takimin, duke udhëhequr madje deri në 12 pikë në mesin e çerekut të dytë, por edhe në këtë rast diferencën e bëri përgatitja psikologjike e kampionëve në fuqi, që arritën të kthenin lojën në krahun e tyre dhe falë një trepikëshi të Andre Iguodalas gjashtë sekonda para fundit të ndeshjes, që e çoi rezultatin 104-109, duke shuar shpresat e vendasve për të marrë fitoren e dytë si vendas.
Më i miri për Raptors edhe në këtë takim ishte Kawhi Leonard me 34 pikë e 14 kërcime, ndërsa për Warriors shkëlqyen Klay Thompson me 25 pikë dhe Stephen Curry me 23 pikë.
Ndeshjet e radhës do të zhvillohen në fushën e Warriors.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE