Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Vedat Muriqi është duke kaluar nëpër një formë të jashtëzakonshme këtë edicion në elitën e futbollit turk.
Sulmuesi i Përfaqësueses së Kosovës ka shënuar 12 gola dhe ka asistuar në shtatë në tjerë në 27 ndeshje në Superligën turke.
Forma e lartë ka bërë që gjigantët e futbollit turk, Galatasaray, Besiktas e Fenerbahce të interesohen për Muriqin.
Hurriyet ka shkruar se Muriqi do ta vazhdoj karrierën te Fenerbahce, pasi klubi nga Stambolli ka arritur marrëveshje personale me prizrenasin.
24-vjeçari nga Kosova duket se është pajtuar me kushtet e ofruara nga Fenerbahce edhe pse ato nuk janë bërë publike.
Tani klubi nga pjesa aziatike e Stambollit është në bisedime me Rizesporin për të gjetur një marrëveshje për transferimin e Muriqit.
Besohet se Fenerbahce do të paguajë tre milionë euro për ta bërë të vetin reprezentuesin kosovar. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE