Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mbrojtësi i Romës, Kostas Manolas, pritet të jetë i gatshëm për derbin e javës në Serie A, atë ndaj Lazios.
Greku u zëvendësua në 13 minutat e fundit nga Federico Fazio në fitoren 3-2 ndaj Frosinone, duke i frikësuar me mungesën e tij në derbin e kryeqytetit.
Sidoqoftë, Sky Sport Italia raporton se në testet mjekësore nuk është vërejtur ndonjë lëndim i rëndë dhe lojtari mund të jetë i gatshëm për të shtunën.
Andrea Belotti në tentim për ta kaluar Kostas Manolas (Foto: Valerio Pennicino/Getty Images/Guliver)
Një problem i tillë Manolasit i kishte ndodhur edhe në nëntor në humbjen e Romës nga Udinese me rezultat 1-0.
Se ai do të jetë i gatshëm për Lazion është një lajm shumë i mirë pasi 27-vjeçari është një nga mbrojtësit më të mirë jo vetëm në Serie A, por edhe Evropë.
Në afatet e fundit kalimtare për shërbimet e tij kishin shfaqur interesim shumë skuadra, më serioze ishin Manchester Unitedi dhe Juventusi.
Aktualisht Roma renditet në vendin e pestë në kampionatin elitar italian me 44 pikë, gjashtë më shumë se Lazio një pozitë më shumë. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE