Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sulmuesi i Barcelonës, Luis Suarez do të pëson një intervenim kirurgjik gjatë ditëve në vijim.
Kështu ka bërë të njohur klubi katalunas nuk ka specifikuar se sa uellsiani do të jetë jashtë fushës pas kësaj procedure kirurgjikale.
Megjithatë, është e sigurt se do të humbasë dy ndeshjet e mbetura në ligë spanjolle, si dhe finalen e Kupës kundër Valencias më 25 maj.
Por, nuk dihet nëse lojtari do të mund të paraqitet me Urugain në Copa America, e cila fillon më 14 qershor.
Futbollisti kohët e fundit ka luftuar me lëndimet në gju dhe ky dëmtim vjen vetëm dy ditë pasi bluagranat u eliminuan prej Liverpoolit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.
Ndryshe, 32-vjeçari këtë sezon ka shënuar 25 gola në 49 ndeshje në të gjitha garat për Barcën. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE