Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Chelsea ka hyrë në garë për mesfushorin e PSG-së, Adrien RAbiot.
Barcelona vazhdon që të jetë në krye të garës për mesfushorin francez.
Rabiot është i lirë në fund të sezonit pasi i skadon kontrata dhe thuhet se katalanasit po punojnë për të arritur marrëveshje me lojtarin.
PSG po mendon ta shesë lojtarin qysh në janar, pasi që tashmë i është thënë nga trajneri Thomas Tuchel që të mos paraqitet në stërvitje.
L’Equipe shkruan se Chelea tash është një prej skuadrave që po kërkon mesfushorin.
Blutë me bosin Maurizio Sarri duan një tjetër opsion në mesfushë pas largimit të Cesc Fabregasit drejt Monacos.
Rabiot konsiderohet prej mesfushorëve më të mirë në Evropë, por ka dështuar ta gjejë veten nën drejtimin e gjermanit Tuchel. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE