Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Toni Kroos është duke e kaluar periudhën e tij më të keqe me Real Madridin. Mesfushori gjerman ka qenë larg formës së tij më të mirë këtë sezon, madje duke u bërë subjekt i shumë kritikave, të cilat kanë ndikuar negativisht në vetëbesimin e tij.
Kritikat nuk kanë ardhur të gjitha nga jashtë klubit dhe trajneri Santiago Solari, me fjalët dhe veprat e tij, ka ndikuar në mënyrë jo të drejtpërdrejtë që Kroosi të marrë edhe më shumë kritika, transmeton Gazeta Express.
Kroosi u zëvendësua i pari në ndeshjen kundër Levantes, kur rezultati ishte 1:1, me Federico Valverde që u inkuadrua në ndeshje, në vend të tij. E ënjta gjë ndodhi edhe në ndeshjen kundër Barcelonës, kur gjermani u largua nga ndeshja në minutën e 55-të.
Solari nuk i kushtoi aspak rëndësi Kroosit, i cili dukej mjaft i pakënaqur, në momentin kur u largua nga ndeshja. Mediat spanjolle raportuan se ai e bëri këtë gjë për ta shmangur mundësinë që Kroosi ta injorojë.
Kundër Barcelonës, mesfushori gjerman ishte pothuajse i pavërejtshëm në fushën e lojës. Për këtë arsye, ai mori shumë kritika. Njëra ndër kritikat që mori më së shumti jehonë ishte ajo e Bernd Schusten, i cili e krahasoi me një traktor.
Ky është sezoni i pestë i Kroosit me Real Madridit dhe paraqitjet e talenti i tij janë vënë në dyshim këtë sezon si kurrë më parë. Solari nuk u shpreh i penduar që e zëvendësoi Kroosin as në konferencën për shtyp.
“Lojtarët e rinj janë duke punuar shumë dhe futbolli është kështu. Me Valverden, ne po kërkonim të sjellim më shumë freski në lojë. Njerëzit duan të shohin më shumë lojtarë të rinj, është pjesë e historisë së klubit”, kishte thënë Solari.
“Ne tentuam të shënojmë në çdo mënyrë të mundshme. Nuk u dorëzuam asnjëherë. Mendoj se bëmë gjithçka që patëm mundësi, vetëm duhej t’i kishin konkretizuar rastet në gola”. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE