Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Nëna e Leroy Sane është arsyeja pse futbollisti nuk e ka nënshkruar ende ofertën e Manchester Cityt për rinovimin e kontratës.

Manchester City ka qenë duke tentuar ta arrijë një marrëveshje me Sanen për rinovim të kontratës që nga vera e vitit të kaluar, mirëpo negociatat mes dy palëve deri më tani nuk kanë pasur sukses, transmeton Gazeta Express.
Kampioni në fuqi i Premierligës ende beson se anësori gjerman do ta rinovojë në fund kontratën, e cila aktualisht është e vlefshme deri në vitin 2021.
Por, siç qëndrojnë gjërat për momentin, nëna e 23-vjeçarit,
Regina Weber, nuk duket se do të pranojë kompromise për kontratën e re të
djalit të saj.
Sane e kishte gjetur veten jashtë skuadrës së Manchester Cityt në fillim të këtij sezoni. Trajneri Pep Guardiola kishte qenë i brengosur për mendësinë e gjermanit, pasi ai kishte mbetur mes një zënke mes prindërve dhe të dashurës së tij, që atëherë ishte shtatzënë.
Përderisa ai ka kaluar shumë kohë në bankën rezervë gjatë kohës së fundit, ai u kthye në formacion të parë për ndeshjes e së martës kundër Schalkes, ku e shënoi një gol dhe i asistoi tri të tjera.
Nëna e Sane dëshiron që futbollistit t’i garantohen më shumë minuta të lojës në kontratën e re, si dhe pagë më e mirë. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE