Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Real Madrid mposhti Huescan me rezultat 3-2 në ndeshjen e xhiros së 29-të të La Ligas.
Trajneri i “mbretërve”, Zinedine Zidane bëri një vendim të guximshëm duke lënë në stol Navasin dhe duke inkuadruar të birin, Luca Zidane.
Ai ka thënë se këtë vendim e ka marrë për ta çlodhur portierin nga Costa Rika pas Courtois ishte i lënduar.
“Do ta them shumë qartë sot dhe tani. Njerëzit mund të mendojnë se unë dua t’i kënaq të gjithë, që unë u jap minuta për lojtarë të ndryshëm që të duken mirë, dhe nuk është kështu. Unë nuk e bëj këtë për të kënaqur të gjithë. Jam i lumtur për të, për debutimin e tij në Santiago Bernabeu me fitore, por Luca është portieri i tretë. Unë kam të lënduar Thibaut [Courtois] dhe doja të çliroja Keylor dhe t’i jepja rastin Lucas sot dhe kjo shkoi mirë“, ka thënë Zidane.
Kujtojmë se Reali fitoi falë një goli në minutat e fundit nga Benzema. /IndeksOnline/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE