Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

A dëshiron të luash futboll si një qytetar i natyralizuar kinez? Atëherë bën mirë të lexosh historinë e Partisë Komuniste.
Udhëzimet e reja të dala nga Federata e Futbollit e Kinës thonë se lojtarët e natyralizuar duhet të mësojnë historinë dhe teoritë bazë, pos që duhet të dinë himnin nacional, flamurin, simbolet, kushtet nacionale dhe kulturën kineze.
Po ashtu, një plan i mësimit të kinezishtes duhet dorëzuar dhe të jepet një raport mujor për përparimin e lojtarëve në gjuhë, te Federata kineze.
Kina është duke rekrutuar lojtarë të huaj me prejardhje kineze në tentim për të rritur standardin e lojës në ligën vendore dhe po ashtu në përfaqësuese, ku përfaqësuesja e Kinës ka zhgënjyer në vitet e fundit, shkruan AP, transmeton “Koha Ditore”.
Në mesin e atyre që kanë pranuar ofertën është kinezi i lindur në Norvegji, Hou Yongyong, që tash luan për Beijing Guoanin dhe Nico Yennaris, që ka kaluar nëpër akademinë e Arsenalit.
Kina ka kërkuar të rrisë standardin e ligës profesioniste duke angazhuar talente të huaja që kanë marrë paga masive. Por ka pasur pak ndikim në performancën e Përfaqësueses, që aktualisht zë vendin e 72-të në renditje të FIFA-s.
Presidenti i Kinës, Xi Jingping, që është edhe kryetari i Partisë Komuniste, ka premtuar se do ta kthejë Kinën në fuqi botërore të futbollit, ndërsa ka kërkuar një zgjerim masiv të programit stërvitor të të rinjve, duke nisur nga niveli parashkollor.

© KOHA

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE