Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Galatasaray po përjeton entuziazmin e mundësisë së ardhjes së Mario Balotellit.
Menaxhmenti i kuqeverdhëve do të marrin zemrat e mbështetësve me yllin e ri që do ta transferojnë gjatë këtij muaji.
Pas largimit të Bafatemi Gomis dhe zhgënjimit me Eren Derdiyok, skuadra ka hedhur sytë kah sulmuesi italian.
Alan Carvalhos, agjenti i lojtarit italian raportohet se ka arritur në Stamboll për të arritur ndonjë marrëveshje dhe thuhet se ka një përparim të rëndësishëm në këtë operacion.
Futbollisti 28-vjeçar raportohet se i janë ofruar kushte të mira dhe se do të flasë me klubin e Nices.
Ndërkohë, Balotellit do t’i mbaron këtë sezon kontrata me francezët dhe se deri më tani ka luajtur në 10 ndeshje në ligë duke mos shënuar ndonjë gol.
Ndryshe, italiani deri më tani ka veshur fanellat e skuadrave të tilla, si Inter, Liverpool dhe Milan. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE