Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Vinicius Junior ka bërë një deklaratë të papritur rreth interesimit të Barcelonës për të.
Vinicius Junior ka bërë të ditur se ai kishte biseduar me Barcelonën për një transferim të mundshëm në Camp Nou, por kur hyri edhe Real Madrid në garë, gjërat ndryshuan.
Talenti brazilian ka thënë se ai nuk do të luajë kurrë për skuadrën katalonase, gjersa ka zgjedhur më të mirët në botë (Real Madridin).
“Barcelona erdhi në Brazil të më shikonte se si luaja dhe filluam të bisedonim rreth transferimit”, ka zbuluar Vinicius, përcjell lajmi.net.
“Por, kur Real Madrid erdhi të më kërkonte, unë i ndërpreva menjëherë bisedimet me Barcelonën, pasi doja të luaja vetëm për më të mirët.
“Kështu, unë vendosa të transferohem te Real Madrid për shumë arsye. Kryesorja është që kemi hapësira të mëdha që ta tregojmë veten si lojtarë të ri.”, ka shtuar më tej braziliani. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE