Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Real Madrid ka kontaktuar Chelsean rreth mundësisë së nënshkrimit të Eden Hazardit.
Burimet e goal.com të afërta me skuadrën madrilene kanë pohuar se spanjollët do të ofrojnë 120 milionë euro.
Emërimi i Zinedine Zidanet si menaxher ka përshpejtuar interesin e gjigantëve spanjollë.
Belgu po vazhdon të hezitoj në vazhdimin e kontratës së re me klubin londinez dhe në të kaluarën ka përmendur një lëvizje të mundshme për në Madrid.
Nëse 28-vjeçari nuk pranon të zgjasë marrëveshjen, Chelsea do të bëjë një lëvizje këtë verë ose do të rrezikojë ta humbasë atë si lojtar i lirë.
Në këtë fazë, Chelsea nuk do të jetë në gjendje të nënshkruajë me ndonjë lojtar shkaku i dënimit të marra nga ana e FIFA-s.
Ndryshe, Reali do të ketë ndryshime të mëdha në ekipin startues, ku parashihet të vijnë shumë përforcime. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE