Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Lazio ka arritur fitore plotësisht të merituar kundër Interit sonte në çerekfinale të Kupës së Italisë. Thoma Strakosha ishte heroi i këtij takimi pasi që priti dy penallti për ta dërguar Lazion në gjysmëfinale ku përballet me Milanon
Interi nuk është më në garë për Kupën e Italisë. Skuadra nga Milano është mposhtur sonte me penallti nga Lazio e Valon Berishës, Riza Durmishit dhe portierit të pazëvendësueshëm të Kombëtares shqiptare, Thoma Strakosha.
Pjesa e parë ishte shumë më e mirë për Lazion, por ishte pikërisht Handanovic, portieri i Interit, i cili bëri disa pritje fantastike në drejtim të portës së tij.
E nëse Handanovic ishte protagonist gjatë shumicës së pjesës së parë, portieri shqiptar Strakosha ishte heroi i pjesës së dytë.
Në pjesën e parë, Interio pati mundësinë më të mirë për të shënuar me Candrevan, por italiani bëri një goditje të pamendueshme e cila përfundojë lart mbi portën e Strakoshës.
Në pjesën e dytë, të dyja skuadrat kishin mundësi për të shënuar, por Strakosha dhe mbrojtja e Lazios ishte në nivelin e duhur dhe ishte shumë e rrezikshme në kundërsulme.
Minutat e rregullt të kësaj ndeshje përfundojnë me rezultat 0-0.
Në gjysmë ore shtesa Lazio përsëri fillon të rrezikon. Pjesa e parë e shtesave përfundon me rezultat 0-0, por në fillim të pjesës së dytë, në minutën e 108 për Lazion shënon Immobile një gol interesant.
Por, kur u mendua që ndeshja do të përfundonte, Interi fiton një penallti kontraverse në fund, të cilën në gol e shndërroi Icardi.
Nga penalltitë, Strakosha priti dy të tilla për t’ia mundësuar Lazio kalimin në gjysmëfinale duke e mposhtur me rezultat 4-5.
Në këtë ndeshje një penallti e humbi edhe mbrojtësi i majtë i Lazio, shqiptari Riza Durmishi. /GazetaExpress/

Lexo më shumë në: https://www.gazetaexpress.com/sport/strakosha-dergon-lazion-ne-gjysmefinale-te-kupes-se-italise-621944/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE