Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mbrojtësi i Ajaxit, Matthijs de Ligt, ka lënë të kuptohet se po përgatit një lëvizje të mundshme në Barcelonë, duke thënë se do të dëshironte të luante me shokun e tij tashmë të zyrtarizuar tek Braça, De Jongun.Mbrojtësi ka qenë i lidhur ngushtë me një lëvizje në Barcelonë – me raporte që gjithashtu thonë se De Ligt mund t’i bashkohet Manchester United ose Juventusit, shkruan GazetaBlic.De Ligt u pyet nëse do të dëshironte të luante përkrah De Jongut – i cili po bashkohet me Barcelonën në verë, mbrojtësi u shpreh.
“Ai është një lojtar i shkëlqyeshëm dhe do të isha i lumtur të luaja në ekipin e tij, por tani nuk e di se çfarë do të ndodhë”, përfundoi De Ligt:19-vjeçari është një nga yjet e rinj më të mirë të futbollit botëror – i cili është paraqitur 33 herë për Ajaxin në Holandë./GazetaBlic/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE