Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Një tjetër lojtar i PSG-së ka folur për të ardhmen e Mbappes.
Bëhet fjalë për qendërmbrojtësin brazilian, Marquinhos, i cili ka vënë dyshime për vazhdimësinë e Kylian Mbappe te kampioni i Francës.
“Nuk e kam kuptuar mirë se çfarë deshi të thotë me atë Mbappe. Ndoshta ka folur me drejtuesit e klubit, me trajnerin, por s’ka folur me lojtarët. Duhet ta pyesni se çfarë ka dashur të thotë me atë vërtetë, me atë frazë”, tha Marquinhos.
Mbrojtësi brazilian e thumboi Mbappen, duke thënë se klubi është mbi të gjithë.
“PSG-ja është më i rëndësishëm se çdo lojtar që e vesh këtë fanellë. Lojtarët mund të largohen, por klubi do të jetë gjithmonë këtu”.
Mbappe e ka tronditur Paris Saint-Germainin me deklaratën e tij të fundit, në një kohë kur përfolet se ai mund të kalojë në Real Madrid, duke theksuar se mbase ka ardhur koha që ai të marrë më shumë përgjegjësi qoftë larg gjigantit francez.
Mediat botërore vazhdimisht kanë raportuar se Mbappe është objektivi i Real Madridit, dhe deklarata e tij e fundit vetëm sa i ka rrit spekulimet.
“Mbase ka ardhur koha të marrë më shumë përgjegjësi, qoftë në PSG me kënaqësinë më të madhe, apo mbase diku tjetër më një projekt të ri”, kishte thënë Mbappe. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE