Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Argjentina e ka publikuar listën fillestare prej 32 futbollistëve para Kupës së Amerikës, që nis muajin e ardhshëm në Brazil.
Sulmuesi i Manchester City, Sergio Aguero, i cili i ka shënuar 21 gola në 33 ndeshje në Premierligë këtë sezon, është ftuar për herë të parë që prej Kupës së Botës verën e kaluar në Rusi, ku Argjentina u eliminua në 1/8 e finales, transmeton Gazeta Express.
Federata e Futbollit e Argjentinës (AFA) e publikoi të mërkurën një listë fillestare prej 32 futbollistëve, e cila do të shkurtohet në vetëm 23 lojtarë pas dy javësh.
Kupa e Amerikës, e cila do të bahet në Brazil nga 14 qershori deri më 7 korrik, do t’i ketë 10 ekipe nga Amerika Jugore, si dhe Katarin dhe Japoninë si mysafire.
Argjentina, që udhëhiqet nga Lionel Scaloni që prej largimit të Jorge Sampaolit vitin e kaluar, do të luajë në Grupin B me Kolumbinë, Paraguain dhe Katarin.
Lista e plotë:
Portierë:
Franco Armani (River Plate), Esteban Andrada (Boca Juniors), Agustín Marchesín (América), Juan Musso (Udinese) and Gerónimo Rulli (Real Sociedad).
Mbrojtës:
Renzo Saravia (Racing), Gabriel Mercado (Sevilla), Nicolás Otamendi (Manchester City), Germán Pezzella (Fiorentina), Ëalter Kanemann (Gremio), Nicolás Tagliafico (Ajax), Marcos Acuña (Sporting Lisboa), Ramiro Funes Mori (Villarreal) and Juan Foyth (Tottenham)
Mesfushorë:
Leandro Paredes (PSG), Giovani Lo Celso (Betis), Exequiel Palacios (River Plate), Guido Rodríguez (América), Roberto Pereyra (Watford), Rodrigo De Paul (Udinese), Matías Zaracho (Racing), Ángel Di María (PSG), Gonzalo Martínez (Atlanta United), Paulo Dybala (Juventus), Maximiliano Meza (Monterrey), Iván Marcone (Boca Juniors).
Sulmues:
Lionel Messi (Barcelona), Sergio Agüero (Manchester City), Lautaro Martínez (Inter), Ángel Correa (Atlético), Matías Suárez (River), Mauro Icardi (Inter).

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE