Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sulmuesi i Liverpoolit, Daniel Strurridge, ka zbuluar se The Reds kanë zhvilluar një bisedë të gjatë para triumfit në Ligën e Kampionëve ndaj Tottenham Hotspurit.
Golat nga Mohamed Salah dhe Divock Origi bën që gjigantë nga Merseyside t’i mposhtin Spurs me rezultat 2-0, për ta fituar trofeun e gjashtë në histori të tyre.
Jurgen Klopp ka humbur tri finale të mëdha, para se të fitonte atë të shtunës së kaluar ndaj Tottenhamit, ndërsa kishin përfunduar në vendin e dytë në Ligën Premier, me një pikë dallim nga Manchester City.
Sturridge ka treguar se të gjithë lojtarët e Liverpoolit kishin mbajtur një fjalim të gjatë para finales së Ligës së Kampionëve, në mënyrë që të mos përsëritej finalja e sezonit të kaluar ndaj Real Madridit në Kiev.
“Të gjitha gjërat që i keni humbur, ju i përdorni si mësime për ndeshjet e tjera, të gjitha dhimbjet, zemrat e lënduara, ju bëjnë më të fortë në sfidat e së ardhmes”, ka thënë sulmuesi anglez.
“Më pastaj ju vjen shansi për një finale të tillë dhe ju thoni, në rregull, të shikojmë se çfarë kemi mësuar nga e kaluara”.
“Para ndeshjes të gjithë ishim të emocionuar dhe flisnim pak. Por, kur përfundoi pjesa e parë dhe ishim duke fituar 1-0, situata ndryshoi, pasi të gjithë kemi thënë se nuk duhet ta lëshojmë këtë rast, duhet ta fitojmë trofeun me çdo kusht”, ka shtuar më tej Sturridge. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE